Resmi Nikah, Dini Nikah Yerine Geçer mi?

Dini nikah kevserorganizasyon

RESMÎ NİKÂH

 İslami Düğün, Dini Düğün Organizasyonlarımız Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın..

İslam’da nikâh akdi sırasında bir din adamının veya resmî bir devlet memurunun hazır bulunması zorunlu değildir. Evlenecek erkekle kadının veya bunların veli ve vekil gibi temsilcilerinin ve şahitlerin hazır bulunması yeterlidir. İslami hükümleri bilen bir din adamının nikâh akdini yönetmesi, evliliğin İslam’a uygun olarak yapılmasına yardımcı olmaktan ibarettir.

Yahudilik ve Hristiyanlıkta nikâh merasimleri sinagog ve kiliselerde yapılır. Buna mukabil, İslam’da da nikâh merasimleri camilerde yapılır. Asıl olan budur.

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّي اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ أعْلِنُوا هذَا النِّكَاحَ، وَاجْعَلُوهُ في الْمَسَاجِدِ، وَاضْرِبُوا عَلَيْهِ بِالْدُّفُوفِ أخرجه الترمذي

 Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Nikâhı ilan edin, onu mescitlerde yapın. Üzerine de def vurun.”[57]

 İslami Düğün, Dini Düğün Organizasyonlarımız Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın..

Cumhuriyet devrine kadar “dinî nikâh, resmî nikâh” diye bir ayırım yok idi. İslam hukuku yürürlükten kaldırılıp yerine Batı’dan ithal edilen “medeni hukuk” devreye girince ve nikâh akit işlemleri belediyelere verilince bu ayrım ve buna paralel bazı sorunlar da meydana geldi.

Resmî nikâhta, şahitlerin Müslüman olması ve iki şahitten birisinin erkek olması şartı aranmamaktadır. Laik düzende şahidin T.C. vatandaşı olması kâfi geliyor. Ayrıca evlenecek taraflar sütkardeşi olmamalıdır. Oysa resmî nikâhta bu husus araştırılmadığı gibi memur tarafından da sorulmuyor. Müslüman bir hanım, gayrimüslim bir erkekle evlenemez. Hâlbuki yürürlükte olan mevzuatta bu meseleye dikkat edilmiyor, memur sormaya gerek duymadan nikâhı kıyıyor.

Asıl olan, evlilikteki şu üç temel şartı güvence altına almaktır: Rıza, ilan ve güvence.

  1. Rıza, evlenecek kişilerin öncelikle kendilerinin, sonra ailelerinin evlilik akdine rıza göstermelerinden ibarettir.
  1. İlan, evlilik işleminin duyurulması, gizli-saklı yapılmamasıdır. Bu duyuru ile evlilik ilişkisi, toplum gözünde de meşrulaşır ve doğacak çocukların nesebi açıkça bilinir.
  1. Güvence ise mehirdir. Evlilik anlaşması sırasında, erkeğin, olası bir boşanma/ölüm hâlinde dul kalacak olan eşe sunacağı maddi unsurdur.

Bahse konu olan bu üç şartı, çoğu zaman mücerred imam nikâhıyla sağlamak mümkün olmadığından resmî nikâha ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer resmi nikâh, evlenecek erkekle kadının veya bunların veli ve vekil gibi temsilcilerinin ve şahitlerin hazır bulunması durumunda icap ve kabulün şartlarına riayet edilerek kıyılsa o da yeterli olur.

 

  KEVSER
 ORGANİZASYON

 İslami düğün organizasyonu

Dini Düğün Organizasyonu

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.