Nişan evresinde imam nikahı kıyılır mı?

 

İslami Düğün, Dini Düğün Organizasyonlarımız Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın..

Nişan Evresinde Nikâh Kıyılmasının Bazı Mahzurları

  • Nikâh bir evlilik kurumudur. Şakası ciddi, ciddisi de ciddidir. Düğünden önce olanı, düğünden sonra olanı, düğüne yakın olanı gibi çeşitleri yoktur. Nişanlılıkta nikâhın ilk sakıncası, henüz düğün ve evlenme merasimi olmadan, gençlerin işi ileri götürüp evlilik ilişkisine girmelerine sebep olmasıdır. Bu da zamansız olacağından, taraflar arasında kırgınlık ve gerginliklere sebep olur. Böyle bir durumdan sonra nişanın bozulması ise bilhassa nişanlı kızın aleyhine ağır bir sıkıntı doğurur.
  • Evlenmeden önce, nişanlıların evlenmekten vazgeçip nişanı bozmaları eğer erkeğin arzusuyla olursa nikâhlı kızı boşayıp işi bitirebilir. Fakat kız tarafının caymasıyla nişan bozulur da erkek ayrılmakta direnirse cidden müşkülat çıkar. Çünkü nikâhlı olduğu hâlde nişanı bozulan kadının başka bir erkekle evlenmesi caiz değildir. Başkasıyla yaptığı nikâh sahih olmaz. Kadının nikâhının sahih olması için önceki nişanlısının (kocasının) kadını boşaması gerekir. Bu durumda eğer zifaf olmamışsa kadının iddet beklemesine lüzum yoktur.
  • Sahih halvet gerçekleştikten sonra erkeğin cinsel ilişkiye girmeden kadını boşaması durumunda, kadın mehrin tamamına hak eder. Ebu Hanife, kadîm mezhebine göre Şafii ve meş­hur rivayete göre Ahmed bin Hanbel bu görüştedir.  Halvet hâlinde mehrin tamamının verilmesi, cinsel ilişkiye imkân oluşturması nedeniyledir. Nitekim Ömer radıyallahu anh, şöyle buyurmuştur:

“Perdeler kapatıldığında mehir vacip olur.”[37]Eğer sahih halvet gerçekleşmeden kadını boşarsa o zaman kadın mehrin yarısını hak eder. Yüce Allah şöyle buyurur:

وَإِن طَلَّقْتُمُوهُنَّ مِن قَبْلِ أَن تَمَسُّوهُنَّ وَقَدْ فَرَضْتُمْ لَهُنَّ فَرِيضَةً فَنِصْفُ مَا فَرَضْتُمْ

“Kendilerine mehir tayin ederek evlendiğiniz kadınları, temas etmeden boşarsanız tayin ettiğiniz mehrin yarısı onların hakkıdır.”[38]Nişanlı iken nikah olurmu kevserorganizasyon

 

 

  KEVSER
 ORGANİZASYON

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.