SÜNNET TAHTI KİRALAMA

Sünnet Tahtı Modelleri-Sünnet Tahtı Fiyatları

Sünnet Kınası Nedir ?

Eski Zamanlardan Günümüze Miras kalan örf ve gelenekerimizin gerektirdiği şekilde; düğün evvelinde gelinlere, Askerlik Çağına Gelmiş delikanlılara ve Sünnet olacak çocuklara kına yakmıştır büyüklerimiz..

Geleneksel Sünnet Kınası Organizasyonu nasıl yapılır? Sünnetlik çocuğa kına nasıl yakılır ve yakılırken hangi adetler uygulanır?

Sünnet Çocuğuna Sünnet Kınası Nasıl Yakılır?

Sünnet kınası organizasyonu, Tıpkı Sünnet Düğünü gibi detaylı düşünülüp planlanması gereken bir Etkinliktir..  Sünnet mekanından hediyeliklere, kınadan müziklere , misafir karşılamadan uğurlamaya kadar her şey detaylıca düşünülmelidir.

henüz sünnet olmamış sünnet çocuğuna  kına yakılması için düzenlenen törendir  Sünnet Kınası,… Sünnet Düğününden bir gün önce veya birkaç gün önce Kına yakılabilir yani Sünnet Kınası Organizasyonu Yapılabilir..

Sünnet Kınası Yakılırken Ne Tür Müzikler Seçilmeli?

Gelinlerin Kına Gecesinde, gelinin ağlaması için hüzünlü türküler seçilir. Fakat sünnet kınası olunca mesele daha farklı oluyor. Dolayısı ile seçilen eserler “sünnet kınası”nın Havasını yansıtacak biçimde Farklılaştırılmalıdır, “Diriliş Fon Müzikleri”  tercih edilebilir veya hüzünlenmek isteyen anneler “Anne İlahileri” çalınmasını İsteyebilirler..

Kınayı kim yakar?

Eş, dost ve tüm akrabaların davet edildiği Sünnet Kınasında Bayan Organizasyon Ekibi eşliğinde genelde Osmanlı Temalı Geleneksel ve islami içerikler uygulanır.. Ardından kına yakma merasimi başlar. Örfümüze göre bazı yörelerde kınayı sünnetlik Şehzademizin yengesi yakar. Bazı bölgelerde ise kınayı herkes yakabilir ancak Kına Yakma işini yapan kişinin ana babasının sağ olmasına dikkat ederler. Bunun Sünnetlik Şehzademizin Uzun ömürlülüğüne bir temenni olarak yapıldığı söylenmektedir..

Sünnet Kınası Ele mi Yakılır, parmağa mı?

Sünnet olacak şehzademiz için düzenlenen Sünnet Kınası Organizasyonunda, Kına Yakma gelin kınasının Yakıldığı gibi avuç içine yapılmaz..
Sünnet Kınası, şehzademizin parmaklarından birine yakılır. Sünnet Kınası yakılacakken Sünnet Kınasına Katılan diğer misafir çocukların kollarına mendil bağlanır, Aynı gelin için yapılan Kına Gecesinin benzerindeki gibi sünnet olacak şehzademizin çevresinde çember biçiminde dönerek ilahiler ve  türküler seslendirilir. Katılan konuk ve misafirlere de Düğün sahiplerinin hazırladığı kına ve çerez gibi hediyelikler dağıtılır.