Dini Kına Gecesi Organizasyonu Nasıl Yapılır ?

İslami Kına Organizasyonunda Neler Var?

İslami Kına gecesi Organizasyonu program akışı ve içeriği..


İslami Kına Organizasyonu Nasıl Yapılır ?

Sunum – Gelin Girişi

gelin yoları – gelin girişi- konfeti volkan gösterisi

İslami Kına Organizasyonumuza teşrif eden misafirlerimize, Aileler, gelinimiz ve İslami Kına Organizasyon Firması  adına hoş geldiniz konuşması yapılır.

Bayan İlahi Grubu veya İslami Kına sahibinin seçtiği bir eser eşliğinde  Gelin Yolları altından salona giriş yapılır..
Oyunsuz Kına Gecesine uygun bir eser eşliğinde gelin yollarının altından gelinimiz müziğin ritmine göre yavaş bir şekilde ilerlemeye başlar.

Gelinimiz gelin yolu altından yürüyerek en öne kadar gelir ve en ön kısımda durur..

sağ ve solunda volkanlar yakılarak ve konfetiler patlatılarak görsel bir şov yapılır.  gözleri okşayan ve salona coşku katan volkan ve konfeti gösterisi ile seyircilere bu İslami Kına Gecesinin çoşkulu bir atmosferde Gerçekleşeceği hissettirilir..

Daha sonra gelinimiz yine çalmakta olan eserin ritmine göre ahenkli bir biçimde Kına Tahtı na kadar yürür ve Kına Tahtına oturur..

Kur-an’ı Kerim Tilaveti

İslami Kına Gecelerini Kuran okuyarak ve sünnet üzere sohbetler yaparak başlatıyoruz.

Aşr-ı Şerif okunarak manevi ortam kuvvetlendirilir. ve bu hayırlı merasimin başlangıcı da bu vesile ile sözlerin en hayırlısı olan Kur-an’ı Kerim ile başlatılmış olur..
Ardından Günün anlam ve önemine binaen Kına Gecesi Sohbeti yapılır..

Örnek Kına Gecesi Sohbeti

Sizlere Kuranlı Kına Gecesinde Neler Yapılır Detayları ile bu sayfada anlatmaya çalışalım..

Def İle İlahiler 

Bayan İlahi Grubu- Def İle İlahiler

Kuranlı Kına Gecesinde Neler Yapılır ?

Bayan İlahi Grubu Olarak İslami Kına Gecelerinin Belli bölümlerinde Def eşliğinde İlahiler seslendirerek ortamın coşkusunu ve muhabbetini arttırıyor hem gelinimizin ve düğün sahiplerinin stresini alıyor ,

hemde  İslami Kına Organizasyonu İzlemeye gelen misafirlerimizi, Dışarıdaki gündelik hayatın rutinlerin boğucu düşüncelerinden sıyırıp , ortamın maneviyatına adapte olmalarını sağlıyoruz..

Bayan Semazen Ekibi

İstanbul bayan Semazen Ekibi

İnsanlığın sevgi ve hoşgörüye en çok ihtiyaç duyduğu günümüzde hoşgörü ikliminin öncüsü Hz. Mevlana’nın temsilcileri olan İstanbul Bayan semazen Ekibimiz, Semazenli Kına Gecesi nde sizleri manevi atmosferlere taşıyor.
Sizde Bayan Semazen Ekibimiz İle Semazenli Kına, Semazenli Mevlid, Semazenli Organizasyon larda bu hazzı yaşamak ve sevenlerinize, çevrenize ve davetlilerinize yaşatmak İçin Bayan Semazen Grubu Kiralama yapmak istiyorsanız Kevser Organizasyonu arayın…
0542 511 12 11

Gül Nasihati

Gül Merasimi: Annenin gelinimize nasihatleri bölümüdür.

İslami Kına Gecesi düzenlenirken, programın bir bölümünde Anne ve gelinimiz orta kısımda buluşurlar ve getirilen güller anneye verilir. Fon eşliğinde nasihatler seslendirilir.

Dini Kına Gecesi Organizasyonu yapılırken Her nasihatin sonunda anne Geline bir gül verir, nasihatler bitince yaşanılan duygu yoğunluğu ile misafirlerimiz hüzünlenir, ve sonra elbette bu hüznü dağıtır ve ortamı yeniden neşelendiririz.

Kahve İkramı 

Kahve İkramı Bölümü

Kahve ikram bölümü ( gelinimizin anne ve kayın validesine bir jesti olarak anne ve kayın validesinin nişan, kına, düğün, davetliler, ikramlar derken, bir hayli yorulduklarını düşünerek onlara elleri ile kahve ikram etmek istediği belirtilir ve ikram için anne – kayın valide tahta alınır)
Anne ve kayın valide dosta düşmana karşı “yan yanayız, birlikteyiz” mesajı verirler.

Kahveler ikram edilirken Sunucumuz fon eşliğinde sonu kahve ye dayanan, eşler arası sevgi, aşk, muhabbet ve şefkati konu alan bir hikaye anlatır. Kahveler biter, gelinimiz fincanları alır, annelerimiz yerlerine, gelinimiz tahta geçer

 

Kına Yakma Merasimimiz ise kısaca şöyle gerçekleşir..

Kızlarımız Bindallılarını giyinip, ellerinde el zilleri ile  en önde gelin hanim, arkasında arkadaşları, kına türküleri eşliginde gelirler. Sonra yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar türküsü eşliginde gelinin etrafında dönmeye devam ederler.

Bu kısım Bitince gelinin etrafında halka seklinde otururlar.

Niçin kına yakıldıgına dair kısa bir hikaye anlatılır.
Anne den baba dan etraftan helallikler alınır..
Gelinin Sağ elinin kınası yakılır.
Kayınvalde gelinin sol tarafına oturtulur. Hediyesini geline verir..
sol elinin de kınası yakılır..
kısa bir kapanış duası  yapılır.
Fon müziği açılır.

Dini kına gecesi nasıl olur? sorusunun cevabını biz bu şekilde yanıtlıyoruz..
peki sizce Kına akışı nasıl olmalı? KINADA TESTİ NE ZAMAN KIRILIR?,
TESTİ KIRMA NEDİR? , NASIL YAPILIR?

(BEREKET TESTİ’Sİ)Testi Kırma Nasıl Yapılır?

İslami Kına Gecesi yaptığımız için bazen gelinlerimiz bizlere soruyorlar..
Testi Kırma Nasıl Yapılıyor?, Kına gecelerinde testi neden kırılır?, Testi kırmak hangi yöreye ait?, Oyunsuz Kına Gecesinde ?
yani oynamalı kına gecesinde olduğu gibimi yapıyorsunuz.. islami kına gecesinde bu uygun olur mu ?

bizler geleneksel bir yönü olan bu adeti birkaç farklı şekilde uygulayabiliyoruz..

 • Erkek tarafı bazı durumlarda Damadın kına girişi dışında da en azından birkez görünmesi için salona girmesi konusunda ısrarcı olabiliyor..
  ekibimiz bu sebeple iki tarafın birbirine gönül koymaması için damadı testi kırma merasiminde içeri alırlar, ardından gelin hanım hareketli bir ilahi eşliğinde damadın etrafında döner ama oynama tarzında değilde daha nezih ve naif bir biçimde bir müddet süzülür ve testiyi damadın önünde kırar..
 • Diğer bir uygulama şekli ise şöyle olur..
  Damat yerine kayınvalide ortaya alınır.. gelin hanım ise kayınvalidesinin etrafında bir müddet döner ve testiyi kayınvalide önünde kırarak, hayır dualarını alır..
 • Bir diğer örnekte ise, gelin hanımın arkadaşları salonun ortasında bir daire şeklinde toplanırlar..
  gelin hanımı ortaya alırlar, sonra yine hareketli bir ezgi veya ilahi eşliğinde veya içinde islama uygun olmayan cümleler bulunmayan bir türkü eşliğinde gelin hanım testiyi arkadaşlarının ortasında yere atarak kırar..
 • bazen de Gelin ve Damat yerine, bir kız ve bir erkek çocuk ortaya alınır.. erkek çocuk sandalyede otururken , kız çocuğu onun etrafında dönerek testiyi bir müddet sonra kırar..
 • bu seçenekler tamamen gelinlerimizin isteğine bağlıdır..
  istenirse testi kırma tamamen kaldırılabilir.. testi gelinimizde hatıra olarak kalabilir..

Bereket Testisi Nedir ?

Testi Kırma Hikayesi

Düğün ve Kına Gecesi Merasimlerinde bölgeye göre Gelenekler, Örf ve Adetler Değişiklik Gösterse de, Aslında hepsinde Yeni Evlenen Gelin ve Damatın Yuvalarının Bereketli ve Saadetli olması temennisi Bulunmaktadır..

Testi Kırma Geleneği de bu Örf ve Adetlerden biridir, Bizde Bereket Testisi Hikayesini sizler için Paylaştık..

Buyrun Testi Kırma Örfümüze Nereden gelmiş Bu geleneğin başlangıç hikayesini beraberce temaşa edelim…

Saliha henüz açmamış bir goncagüldür.. yani küçük bir kızdır.
Birgün Karaköyde mahalle çeşmesinden testisini doldururken, testi bir şeklide kırılır. Saliha çok üzülür, oturur çeşmenin başına ve ağlamaya başlar.

O arada Dönemin padişahının hanımı, Hanım Sultan oradaN geçmektedir. Saliha yı ağlar vaziyette görünce dayanamaz, durdurur arabasını ve Saliha ile Hasbihal etmeye başlar. Sana akçeler vereyim der, kabul etmez. Neden ağlıyorsun deyince de “Anneme olan vazifemi yerine getiremedim, onun için üzülüyorum, ağlıyorum” der.

Hanım Sultan, Biraz daha konuşunca kızı çok beğenir. Bir vesile ile ailesiyle konuşulur, ve aile ikna edilerek Küçük Saliha saraya alınır.

Zamanla Saliha büyüyüp serpilirken,  bir taraftan da Sultanın oğlu şehzade II.Mustafa’da büyümektedir.

Ve gün gelir Saliha II.Mustafa ile evlendirilir, saraya gelin gider. Sonrasında II. Mustafa’nın Tahta geçmesiyle DE Hanım sultan olur..

Daha sonra oğlu I.Mahmut padişah olur ve böylece Valide Sultan olur..

Evet, kırık testinin hikmeti ve Küçük Salihanın anne sevgisi onu Saliha Sultan eylemiştir.

Bu hadise zaman içinde Anadolu’da dilden dile dolaşır,  ve anadolu insanı, bizim de kızımız, gelinimiz Saliha Sultan gibi olsun, Kendi evini saray eylesin, Gelinimizin evi de bereketli olsun diye düğünlerde damat evinde tam eşiği geçerken içine  para, altın, bazen nar ,kuru üzüm, çikolata, Şeker konan testi kırılmakta ve öylece eşikten adım atılmaktadır.

Eve girince evin yaşlı kadını, gelinin ağzına eliyle bal sürer ve bal şerbeti içirilerek tatlı dilli, tatlı sözlü ve tatlı olsun dileklerinde bulunur.

Ve işte O gün bugündür Anadolu’nun her yerinde denebilecek kadar Kina Gecesi veya düğünlerde testi kırma adeti uygulanmaktadır.

I.Mahmut annesinin arzusu üzerine testisinin kırıldığı çeşme yerine mükemmel bir çeşme yaptırmış ve hayır hasenatta bulunmuştur.

Dünyanın en güzel çeşmelerinden biri olarak Saliha Sultan Çeşmesi, Karaköy’de, Unkapanı köprüsü ayağında bulunmaktadır. Ziyaret etmekte, Saliha Sultan annemizi hatırlamakta fayda vardır.

Ve bu hikayemizin ibret nazarı ile düşünülmesine gelince,  Şu akıldan çıkarılmamalı ki, Hiçbir mesele anlık değerlendirmeler ile kötüye yorulmamalı, görelim mevlam neyler neylerse güzel eyler babında, her meselenin altında bir hayr aramak gereklidir.

Bir hadisi şerifinde efendimiz (sav)
sizin hayır gördükleriniz şer, şer gördükleriniz ise hayır olabilir buyurmuşlardır..

Hikayemizde yaşanan bu olayda bu sozleri onaylar niteliktedir.. saliha dikkat etseydi belki testi kırılmayacaktı, testi kırılmasaydı böyle bir sonuç oluşmayacaktı. Anne sevgisi bu kadar güçlü olmasaydı belki de saliha ağlamayacaktı.

Evet, bizlerde annelerimizi çok sevelim, yaşıyorlarsa hayır dualarını alalım, rahmet-i rahmana yürüdülerse arkalarından hayır dualarda bulunalım.

Rabbim sizlerede hayırlı, huzurlu, saadetli bir yuva nasip eylesin.. Amin..

Çocuklarla Başbaşa

Elbette çocukları unutmadığımızı bilmenizi isteriz. Ekimizden Bir Ablamız ile birlikte çocuklarımız büyük bir çember yapar ve birkaç çocuk ilahisi eşliğinde oyunlar oynarlar. Çocuklar Ablalarını taklit ederler.

sonrasında ise Daha önceden getirip kurduğumuz KABE maketi etrafında lebbeyk sesleri eşliğinde temsili tavaf şeklinde dönerek miniklerimize kutsallarımızı sevdiriyor ve özendiriyoruz. Bu sayede Kına gecesi ortamında oluşan hüzün bulutlarını da dağıtmış oluyoruz. ?

 • taht minder ve cibinliği
  10 arkadaş bindallisi
  10 el zili
  10 adet taç
  Kina tepsi ve sepeti
  200 adet kuru kına
  Yaş kina
  Kına mumları
  Konfeti ve volkanlar
 • 4 volkan
  Konfeti
  10 arkadaş bindallisi
  10 el zili
  10 kına taci
  Misafir sayisinca kuru kina
  Yaş kına
  Kina sepeti
  Kına tepsisi
 • Gelin yolu
  Kina mumlari
  El gülleri
  Kırmızı kına örtüsü
  Damat yeleği
  Damat fesi
  Damat için yeşil örtü
  Konuşma balonlari
  Taht ve pufları
  Hoşgeldiniz tabelasi
İslami Kına Program Akışı

Öncelikle Kına gecesinde ne ikram edilir?, kısaca belirtelim. daha sonra Kına gecesi organizasyonu nasıl yapılır? sorusunu cevaplayalım..
hazırlanan karşılama masası üzerindeki ikramlık lokumlar ve gülsuyu kolonya misafirlere sunulur ve salona giriş gerçekleşir..

Bayan İlahi Grubu veya İslami Kına sahibinin seçtiği bir eser eşliğinde  gelin yolları altından salona giriş yapılır..ve eser eşliğinde gelin yollarının altından gelinimiz davetlilerin huzuruna çıkar.

Gelinimiz Kına Tahtına kadar gelir ve oturur. Etrafında volkan ve konfeti şov yapılır. Kına Tahtı önüne gelindiğinde gözleri okşayan ve salona coşku katan volkan ve konfeti gösterisi ile seyircilere bu İslami Kına Gecesinin çoşkulu bir atmosferde Gerçekleşeceği hissettirilir..

Eser kapatılır ve hoş geldiniz ilahileri ile davetliler selamlanır. Daha sonra Giriş ilahileri çalınır ve söylenir..

İslami Kına Organizasyonumuza teşrif eden misafirlerimize, Aileler, gelinimiz ve İslami Organizasyon Firması  adına hoş geldiniz konuşması yapılır.

Aşr-ı Şerif okunarak manevi ortam kuvvetlendirilir. ve bu hayırlı merasimin başlangıcı da bu vesile ile sözlerin en hayırlısı olan Kur-an’ı Kerim ile başlatılmış olur.. ve Tevbe-i istiğfar yapılır..(ilahi şeklinde)

Düğün ilahileri eşliğinde gelinimiz ortaya alınır ve etrafında def çalarak ilahi söylenir. Bu görsellik ile ara ara gelinimizin elinden tutularak, davetlilere selam vermesi sağlanır..

Def eşliğinde birkaç ilahi daha seslendirilir.

Kahve ikram bölümü ( gelinimizin anne ve kayın validesine bir jesti olarak anne ve kayın validesinin nişan, kına, düğün, davetliler, ikramlar derken, bir hayli yorulduklarını düşünerek onlara elleri ile kahve ikram etmek istediği belirtilir ve ikram için anne – kayın valide tahta alınır)

Anne ve kayın valide dosta düşmana karşı “yan yanayız, birlikteyiz” mesajı verirler. Kahveler ikram edilirken Sunucumuz fon eşliğinde sonu kahve çekirdeğine dayanan, eşler arası sevgi, aşk, muhabbet ve şefkati konu alan bir hikaye anlatır. Kahveler biter, gelinimiz fincanları alır, annelerimiz yerlerine, gelinimiz tahta geçer

Def eşliğinde ilahiler seslendirilir.

Bayan Semazen gösterisi ile ruhlar meşke dalar.

Gül Merasimi: Annenin gelinimize nasihatleri bölümüdür. Anne ve gelinimiz orta kısımda buluşurlar ve getirilen güller anneye verilir. Fon eşliğinde nasihatler seslendirilir. Her nasihatin sonunda annemiz Geline bir gül verir nasihatler bitince yaşanılan duygu yoğunluğundan mütevellit anne-kız yorulmuş olduğu düşünülerek tahta alınır. Bu esnada anne ve gelin ile ilgili ilahiler seslendirilir.

Elbette çocukları unutmadığımızı bilmenizi isteriz. Palyaçomuz ile birlikte çocuklarımız büyük bir çember yapar ve birkaç çocuk ilahisi eşliğinde oyunlar oynarlar. Çocuklar palyaçoyu taklit ederler. Bu sayede biraz önce toplanan hüzün bulutları dağılmış olur.

Def eşliğinde ilahiler söylenir. Davetlilerin de ilahilere katılmaları sağlanarak ortam canlandırılır.

Gelin – Kayın valide atışması ( Gelin ve kayın valide orta kısımda buluşurlar, arkada ekip arkadaşlarımız gelin ve kayın validenin seslendirmelerini yaparlar. Bu atışmada davetliler kâh gülerek kâh alkışlar ile varlıklarını hissettirirler.)   Not: Gelin ve kayın valideyi rencide edecek, üzecek hiçbir kelime ve cümle bulunmamaktadır. Tamamen sevgi ve muhabbet içermektedir.

Son olarak gelinimiz ekibin yanına geçer ve kapanış marşlarını birlikte seslendirip, kına merasimine geçiş sağlanır.

Hazırlıklar tamamlanır, taht ortaya çıkar, gelin hanımın ya da ekibimizin seçtiği bir eser eşliğinde gelin ve arkadaşlarının salona teşrifi sağlanır. Gelinimiz birkaç tur atıp oturduktan sonra, arkadaşları etrafında dönmeye devam eder. Geniş bir çember yaparak eser bitince otururlar. Fon eşliğinde neden kına yakıldığına dair küçük bir hikayeden sonra anne gelinimizin sağ tarafına, kayın valide de sol tarafına davet edilir. Anneden babadan davetlilerden helallik alınıp sağ elin kınası yakılır. Bu esnada helallik ile ilgili ilahiler okunur.  Kayın valide sol eline hediyesini verir ve sol elin de kınası yakılır. Bu esnada gelin ile ilgili eserler okunur.

Kapanış duası ile program nihayete erdirilir.

Gelinimiz artık dilediği Gibi hareket edebilir, davetlilerle ilgilenebilir.

Evde kına gecesi yapılır mı diye düşünen gelinlerimize de müjde verelim..

salon ve saraylarda verdiğimiz bu hizmeti aynı kalitede evde de veriyoruz..KINA GECELERİNE GETİRDİĞİMİZ MALZEMELER