Ankara İslami Kına Gecesi Nasıl Yapılır ?
Kına Gecesi Program İçeriği

Sunum – Gelin Yolları – Gelin Girişi

 

    Ankara İslami Kına Organizasyonumuza teşrif eden misafirlerimize, Aileler, gelinimiz ve İslami Kına Organizasyon Firması  adına hoş geldiniz konuşması yapılır.

Ankara Bayan İlahi Grubu veya İslami Kına sahibinin seçtiği bir eser eşliğinde  Gelin Yolları altından salona giriş yapılır..
ve eser eşliğinde gelin yollarının altından gelinimiz müziğin ritmine göre yavaş bir şekilde ilerlemeye başlar.

    • Gelinimiz gelin yolu altından yürüyerek en öne kadar gelir ve en ön kısımda durur..
    sağ ve solunda volkanlar yakılarak ve konfetiler patlatılarak görsel bir şov yapılır. Kına Tahtı önüne gelindiğinde gözleri okşayan ve salona coşku katan volkan ve konfeti gösterisi ile seyircilere bu İslami Kına Gecesinin çoşkulu bir atmosferde Gerçekleşeceği hissettirilir..
    Daha sonra gelinimiz yine çalmakta olan eserin ritmine göre ahenkli bir biçimde Kına Tahtı na kadar yürür ve Kına Tahtına oturur..
Kur-an’ı Kerim – Sohbet

Aşr-ı Şerif okunarak manevi ortam kuvvetlendirilir. ve bu hayırlı merasimin başlangıcı da bu vesile ile sözlerin en hayırlısı olan Kur-an’ı Kerim ile başlatılmış olur..
Ardından Günün anlam ve önemine binaen Kına Gecesi Sohbeti yapılır..

    • Örnek Kına Gecesi Sohbeti

Kevser Organizasyon Whatsapp

0537 455 52 87

Def İle İlahiler
Ankara Bayan İlahi Ekibi

Ankara Bayan İlahi Grubu

Ankara Bayan İlahi Grubu Olarak Kına Gecelerinin Belli bölümlerinde Def eşliğinde İlahiler seslendirerek ortamın coşkusunu ve muhabbetini arttırıyor hem gelinimizin ve düğün sahiplerinin stresini alıyor ,

hemde Ankarada İslami Kına Organizasyonu İzlemeye gelen misafirlerimizi, Dışarıdaki gündelik hayatın rutinlerin boğucu düşüncelerinden sıyırıp , ortamın maneviyatına adapte olmalarını sağlıyoruz..

Hifa Hatun Tiyatrosu

Ankara İslami Kına Gecesi Organizasyonumuzda,

Peygamberimizin asrında yaşamış, sabrın timsali olmuş, ve kendi saadetli yuvasını kurmak üzere olan her genç kızın örneği konumunda bulunan Hifa Hatun isimli kadın sahabenin ibret verici Evlilik hikayesi , bayan ekibimiz tarafından tiyatro olarak siz değerli misafirlerimizin istifadesine sunulmaktadır..

Hifa Hatun Hikayesini Okumak İçin TIKLAYIN

Gül Nasihati

Gül Merasimi: Annenin gelinimize nasihatleri bölümüdür.
Ankara da İslami Kına Gecesi düzenlenirken, programın bir bölümünde Anne ve gelinimiz orta kısımda buluşurlar ve getirilen güller anneye verilir. Fon eşliğinde nasihatler seslendirilir.
Her nasihatin sonunda annemiz Geline bir gül verir nasihatler bitince yaşanılan duygu yoğunluğu ile tüm misafirlerimiz hüzünlenir, sonraki gösterilerimizde bu hüznü dağıtmak ve ortamı neşelendirmek yine ekibimizin sorumluluğudur. 🙂

Kahve İkramı

Kahve ikram bölümü ( gelinimizin anne ve kayın validesine bir jesti olarak anne ve kayın validesinin nişan, kına, düğün, davetliler, ikramlar derken, bir hayli yorulduklarını düşünerek onlara elleri ile kahve ikram etmek istediği belirtilir ve ikram için anne – kayın valide tahta alınır)
Anne ve kayın valide dosta düşmana karşı “yan yanayız, birlikteyiz” mesajı verirler. Kahveler ikram edilirken Sunucumuz fon eşliğinde sonu kahve ye dayanan, eşler arası sevgi, aşk, muhabbet ve şefkati konu alan bir hikaye anlatır. Kahveler biter, gelinimiz fincanları alır, annelerimiz yerlerine, gelinimiz tahta geçer

Çocuklarla Başbaşa

Elbette çocukları unutmadığımızı bilmenizi isteriz. Ekimizden Bir Ablamız ile birlikte çocuklarımız büyük bir çember yapar ve birkaç çocuk ilahisi eşliğinde oyunlar oynarlar. Çocuklar Ablalarını taklit ederler.

sonrasında ise Daha önceden getirip kurduğumuz KABE maketi etrafında lebbeyk sesleri eşliğinde temsili tavaf şeklinde dönerek miniklerimize kutsallarımızı sevdiriyor ve özendiriyoruz. Bu sayede Kına gecesi ortamında oluşan hüzün bulutlarını da dağıtmış oluyoruz. 🙂

Damat Beyi Kim Daha İyi Tanıyor ?

Damat beyi kim daha iyi tanıyor oyunu?

Kına gecesi öncesinde belirlenen sorular damat beye sorulur.
Alınan cevaplar not edilir ve verdiği cevapları kimse ile paylaşmaması istenir.

Kına merasimi gününde gelin hanım ve kayınvalide yüzleri birbirine
bakmayacak şekilde otururlar.
Sorular tek tek sorulur ve cevaplar not alınır..

sorular aşağıda sıralandığı tarzda basit ve sıradandır maksat bir tebessümlük muhabbet ettirmektir.. 🙂

*damat beyin en sevdiği renk
*damat beyin en sevdiği yemek

şimdilik bu kadar ipucu yeter..
diğer sorular bizde :))